Digitální fotoaparáty

vytvořeno: 1.2.2021

(Tento článek může obsahovat prvky reklamy dle definice zákona č. 40/1995 Sb.)

Autor článku: Urs Schmidt

Digitální fotoaparáty

Pozor na pixelovou mánii

Výrobci digitálních fotoaparátů se neustále předhánějí v tom, kdo přijde s nejvyšším počtem megapixelů. Světový rekord v profesionálních středoformátových digitálních fotoaparátech přesáhl 60 megapixelů na snímek pomocí velmi velkého a nákladného snímače s rozlišením přibližně 9000 x 6700 pixelů. Pokaždé, když pořídíte takový obrázek, získáte asi 180 MB nekomprimovaných dat. Ještě více dat pak získáte, pokud přepnete na barevný 16 bitový režim s plným dynamickým rozsahem.

Výběr typu kamery závisí na vaší oblasti použití

Digitální fotografie je již několik let ve spárech pixelové mánie. Konec je zatím v nedohlednu. V mikroskopických metodách však fotoaparát s největším počtem pixelů nemusí být nutně nejlepší. Faktory, které určují, která kamera vám nakonec přinese nejlepší výsledky zobrazení, jsou způsob použití a optický výkon mikroskopu. Klíčovým kritériem pro mikroskopické rozlišení je numerická apertura (NA), tj. schopnost optického systému shromažďovat světlo.

Deset metrů silné mikroskopy?

Schopnost soustřeďování světla fotoaparátů nebo dalekohledů lze zvýšit použitím větších objektivů s větším průměrem. Světový rekord drží zrcadlo o průměru 10,4 metru na astronomické observatoři ve španělské Las Palmas. U mikroskopických čoček to však není možné. Schopnost soustřeďování světla můžete efektivně zvýšit vložením média s vysokým indexem lomu mezi objektivem a vzorkem, ale obecně je NA dobrého suchého objektivu omezena na asi 1,0 a dobrý olejový objektiv je do 1,45. NA pro stereoskopické mikroskopy je někde mezi 0,01 a 0,2 v závislosti na nastavení zoomu.

Vytváření stereo objektivů s ještě vyšší NA je extrémně obtížné, protože musíte zůstat ve stereoskopické bázi 24 mm, abyste zabránili změně geometrie stereoskopického systému. S inovativní technologií FusionOptics se však společnosti Leica Microsystems podařilo dosáhnout nového světového rekordu v stereoskopickém rozlišení a hloubce ostrosti.

Megapixely versus zvětšení

Pomocí vzorce 3000 x NA můžete snadno vypočítat, kolik pixelů je skutečně k dispozici na snímači fotoaparátu, s přihlédnutím ke skutečnému zvětšení a velikosti snímače. Při malém zvětšení je mikroskop obvykle schopen dodat fotoaparátu více podrobností, než dokáže zachytit. Při vysokém zvětšení je však optický systém tím, co omezuje množství detailů zachytitelných fotoaparátem. Při jednonásobném zvětšení přístroj dodává do fotoaparátu přibližně 14,3 megapixelů informací, zatímco při 16-ti násobném zvětšení tento údaj klesá na 2,6 megapixelů.

Jak lze vysvětlit tento zjevně inverzní účinek? Souvisí to s omezením zorného pole. Při vysokém zvětšení nebo nastavení zoomu je zorné pole relativně malé. Při pohledu na kulatý a jasný kruh na vašem vzorku se při použití koaxiálního osvětlení jasně ukazuje, že čím vyšší je vaše zvětšení, tím menší je světlá skvrna. Další detaily můžete vyřešit, když použijete zoom a přiblížíte detail nebo když přepnete na objektiv s vyšší NA.

Vyberte fotoaparát vhodný pro vaši práci

Pokud většinou pracujete při velmi vysokém zvětšení, je optický systém omezen na přibližně 3–5 megapixelů, které lze přenést na snímač fotoaparátu. Nastavením fotoaparátu na vysoké rozlišení, řekněme 12 megapixelů, by se vytvořil větší obrázek, ale žádné další informace byste nezískali. Pokud naopak používáte mikroskop s malým zvětšením, pak určitě potřebujete digitální fotoaparát s vysokým rozlišením, abyste zachytili všechny detaily, které váš mikroskop dokáže poskytnout – dokonce i takové, které při tomto zvětšení pouhým okem nevidíte.

Rozlišovací schopnost při malém / vysokém zvětšení

 

(Zdroj originálního textu: Leica Microsystems. Redakčně upraveno.)

Incucyte® – Využijte analýzu živých buněk uvnitř vašeho inkubátoru

Incucyte® – Využijte analýzu živých buněk uvnitř vašeho inkubátoru

Seznamte se s platformou Incucyte společnosti Sartorius a zjistěte, ve které variantě by byl nejvhodnější pro Vaši laboratoř!

více informací
Workshop a prezentace přístrojů Sartorius – Praha a Hradec Králové

Workshop a prezentace přístrojů Sartorius – Praha a Hradec Králové

Srdečně Vás zveme na workshop a prezentaci Sartorius Octet N1 v pondělí 7.11.2022 v Hradci Králové a workshop a prezentaci Incucyte a Octet ve středu 9.11.2022 v Praze.

více informací
Představujeme Corning® Lambda™ EliteMax, poloautomatický stolní pipetor

Představujeme Corning® Lambda™ EliteMax, poloautomatický stolní pipetor

Stolní pipetor Corning Lambda EliteMax Benchtop Pipettor je poloautomatický, cenově dostupný a snadno použitelný manipulátor kapalin pro laboratorní stoly, které jsou omezené na prostor, ale vyžadují výkon a schopnost provádět vysokokapacitní screeningy pro velké objemy testů. Více se dočtete v následujícím textu.

více informací