Digitální fotoaparáty

vytvořeno: 1.2.2021

Digitální fotoaparáty

Pozor na pixelovou mánii

Výrobci digitálních fotoaparátů se neustále předhánějí v tom, kdo přijde s nejvyšším počtem megapixelů. Světový rekord v profesionálních středoformátových digitálních fotoaparátech přesáhl 60 megapixelů na snímek pomocí velmi velkého a nákladného snímače s rozlišením přibližně 9000 x 6700 pixelů. Pokaždé, když pořídíte takový obrázek, získáte asi 180 MB nekomprimovaných dat. Ještě více dat pak získáte, pokud přepnete na barevný 16 bitový režim s plným dynamickým rozsahem.

Výběr typu kamery závisí na vaší oblasti použití

Digitální fotografie je již několik let ve spárech pixelové mánie. Konec je zatím v nedohlednu. V mikroskopických metodách však fotoaparát s největším počtem pixelů nemusí být nutně nejlepší. Faktory, které určují, která kamera vám nakonec přinese nejlepší výsledky zobrazení, jsou způsob použití a optický výkon mikroskopu. Klíčovým kritériem pro mikroskopické rozlišení je numerická apertura (NA), tj. schopnost optického systému shromažďovat světlo.

Deset metrů silné mikroskopy?

Schopnost soustřeďování světla fotoaparátů nebo dalekohledů lze zvýšit použitím větších objektivů s větším průměrem. Světový rekord drží zrcadlo o průměru 10,4 metru na astronomické observatoři ve španělské Las Palmas. U mikroskopických čoček to však není možné. Schopnost soustřeďování světla můžete efektivně zvýšit vložením média s vysokým indexem lomu mezi objektivem a vzorkem, ale obecně je NA dobrého suchého objektivu omezena na asi 1,0 a dobrý olejový objektiv je do 1,45. NA pro stereoskopické mikroskopy je někde mezi 0,01 a 0,2 v závislosti na nastavení zoomu.

Vytváření stereo objektivů s ještě vyšší NA je extrémně obtížné, protože musíte zůstat ve stereoskopické bázi 24 mm, abyste zabránili změně geometrie stereoskopického systému. S inovativní technologií FusionOptics se však společnosti Leica Microsystems podařilo dosáhnout nového světového rekordu v stereoskopickém rozlišení a hloubce ostrosti.

Megapixely versus zvětšení

Pomocí vzorce 3000 x NA můžete snadno vypočítat, kolik pixelů je skutečně k dispozici na snímači fotoaparátu, s přihlédnutím ke skutečnému zvětšení a velikosti snímače. Při malém zvětšení je mikroskop obvykle schopen dodat fotoaparátu více podrobností, než dokáže zachytit. Při vysokém zvětšení je však optický systém tím, co omezuje množství detailů zachytitelných fotoaparátem. Při jednonásobném zvětšení přístroj dodává do fotoaparátu přibližně 14,3 megapixelů informací, zatímco při 16-ti násobném zvětšení tento údaj klesá na 2,6 megapixelů.

Jak lze vysvětlit tento zjevně inverzní účinek? Souvisí to s omezením zorného pole. Při vysokém zvětšení nebo nastavení zoomu je zorné pole relativně malé. Při pohledu na kulatý a jasný kruh na vašem vzorku se při použití koaxiálního osvětlení jasně ukazuje, že čím vyšší je vaše zvětšení, tím menší je světlá skvrna. Další detaily můžete vyřešit, když použijete zoom a přiblížíte detail nebo když přepnete na objektiv s vyšší NA.

Vyberte fotoaparát vhodný pro vaši práci

Pokud většinou pracujete při velmi vysokém zvětšení, je optický systém omezen na přibližně 3–5 megapixelů, které lze přenést na snímač fotoaparátu. Nastavením fotoaparátu na vysoké rozlišení, řekněme 12 megapixelů, by se vytvořil větší obrázek, ale žádné další informace byste nezískali. Pokud naopak používáte mikroskop s malým zvětšením, pak určitě potřebujete digitální fotoaparát s vysokým rozlišením, abyste zachytili všechny detaily, které váš mikroskop dokáže poskytnout – dokonce i takové, které při tomto zvětšení pouhým okem nevidíte.

Rozlišovací schopnost při malém / vysokém zvětšení

 

Autor článku: Urs Schmidt

(Zdroj originálního textu: Leica Microsystems. Redakčně upraveno.)

Speciální akce na vybrané produkty společnosti Ray Biotech

Speciální akce na vybrané produkty společnosti Ray Biotech

Pokud u nás zakoupíte tři ELISA kity od společnosti Ray Biotech a použijete v objednávce slevový kód, třetí kit budete mít zdarma!

více informací
kategorie: imunologie
Protilátka měsíce – CD20 (klon L26) – myší monoklonální protilátka

Protilátka měsíce – CD20 (klon L26) – myší monoklonální protilátka

Antigen CD20 je neglykosylovaný fosfoprotein, který je exprimován na normálních a maligních lidských B buňkách a předpokládá se, že působí jako receptor během aktivace a diferenciace B buněk. Spolu s CD79a je CD20 jedním z nejdůležitějších markerů pro identifikaci novotvarů z B-buněk. Např. je CD20 exprimován ve velké většině případů B-buněčné leukémie/lymfomu.

více informací
Úvod do dekalcifikace

Úvod do dekalcifikace

Dekalcifikace popisuje techniku ​​odstraňování minerálů z kosti nebo jiné kalcifikované tkáně, aby bylo možné připravit kvalitní parafínové řezy, které si zachovávají všechny základní mikroskopické prvky. Dekalcifikace se provádí po důkladném zafixování vzorku a před rutinním zpracováním do parafínu. V tomto článku je popsána základní struktura kosti a jsou uvedeny technické možnosti pro přípravu řezů. Je zde diskutován postup pro dekalcifikaci a úspěšné monitorování procesu, a jsou také uvedeny některé oblíbené možnosti ve výběru reagencií.

více informací