5 věcí
které je potřeba zvážit při výrobě médií pro buněčné kultury (a dalších reagencií) na zakázku

vytvořeno: 14.7.2021

Bez ohledu na velikost či rozsah vaší laboratoře, přijde čas, kdy budete potřebovat řešení na míru pro vaše média, séra nebo reagencie. Široce dostupné a předpřipravené laboratorní produkty se skvěle hodí pro mnoho laboratorních potřeb, vědci ale často zjišťují, že potřebují možnosti šité na míru, pokud produkty ze standardního katalogu zcela nepasují k jejich projektu.

Situace, kdy jsou řešení na míru nejvýhodnějším řešením projektů, můžeme najít napříč mnoha výzkumnými oblastmi – ať už se jedná o vývoj nových složení pro média pro buněčné kultury, oplachové roztoky a kryokonzervační roztoky, nebo například způsoby, jak naplnit balení o předem daném objemu tak, aby prošlo kontrolou tolerance objemu.

Vzhledem k flexibilitě jejich použití mohou řešení na zakázku splňovat řadu výzkumných a výrobních potřeb v oblastech, jako je zpracování tkání a regenerativní medicína, výroba vakcín a jejich následné čištění. Výroba na zakázku však není vhodná pouze pro specializované disciplíny. I mnoho laboratoří si stále více uvědomuje hodnotu, kterou mohou produkty na zakázku přinést jejich každodennímu provozu.

Má to ale jeden háček: Výroba na zakázku vyžaduje mnoho předchozího přemýšlení. Výzkumníci, kteří důkladně promyslí všechny aspekty, budou nejlépe vybaveni pro to, aby mohli těžit z výhod produktů na zakázku s minimálním rizikem, náklady a zdroji.

Tady je seznam věcí, které byste měli zvážit, pokud uvažujete o svých možnostech ohledně laboratorních produktů na míru:

1.Vlastní výroba je spojena s náklady a bolestmi hlavy

Možná jste si už pohrávali s myšlenkou jít cestou „kutilství“, tzv. Do It Yourself – zvláště pokud jste menší laboratoří. Tato možnost však skýtá různé potíže.

Nevidíte totiž přesnou strukturu nákladů na využití vlastních zaměstnanců k výrobě nějakého produktu, jenže to neznamená, že vás to z dlouhodobého hlediska nebude nic stát. Vědci si mohou často myslet, že je levnější to vyřídit interně v rámci laboratoře. Když ale v rámci laboratoří vyrábíte různé věci z různých oblastí, může se to snadno vymknout kontrole.

Interní produkty mohou hned na začátku ušetřit peníze, ale jakmile začínají být pracovní postupy specifičtější a roztříštěnější, ponechávají jen malý prostor pro porovnání nákladů na suroviny – a navíc je potřeba současně zajistit dodržování správné výrobní praxe. Jakmile se stanete více závislými na patchworkových procesech, můžete přijít o kupní sílu, regulační know-how a pružnost dodavatelského řetězce, kterou může nabídnout externí dodavatel.

2. Složení není jediná věc, kterou lze přizpůsobit na míru

Mnoho vědců vyžaduje nové formulace média pro buněčné kultury nebo jiné roztoky. To ale nejsou jediné komponenty, které lze přizpůsobit na míru. Dokonce i standardní výrobky lze přizpůsobit na zakázku například vložením do jiného obalu.

Příkladem může být spotřební materiál, jako jsou velké dávky oplachové vody nebo katalogová média o objemech na míru distribuovaná v obalech na zakázku. Jejich nákup může snížit náklady a zároveň snížit množství odpadu a riziko chyb měření.

Laboratoře mají často velmi specifické požadavky na objemy roztoků. Možná potřebujete 1,1 litru média a chcete, aby to bylo opravdu přesné, pokud jde o toleranci objemu, protože do tohoto média můžete přidat ještě něco jiného, ​​než jej použijete. Chtěli byste si být jisti, že máte pokaždé přesně takový objem, jaký potřebujete. Je mnohem snazší to sladit s vaším pracovním plánem, pokud je každá láhev předplněna na určené množství.

Někteří dodavatelé mohou navíc vyrábět a označovat vaše vlastní média pomocí “bílého štítku”, což je nabídka, která stojí za zvážení, pokud chcete prodávat své vlastní formulace.

Vlastní řešení by se neměla omezovat jen na něco, co používáte interně. Vždy můžete posoudit smluvně výrobní vztah se svým dodavatelem, u kterého si koupíte produkt na míru, nechat dodavatele, aby na produkt použil váš štítek, a poté jej prodat dál.

3. Budete potřebovat plán

V závislosti na vašich potřebách bude řešení na míru vyžadovat určité množství času pro dodací lhůtu – a to v časovém horizontu od několika týdnů u produktů malého rozsahu, až po mnoho měsíců, například pro úplně připravený experiment s cGMP. Spojte se s vaším dodavatelem v dostatečném předstihu a prodiskutujte s ním své potřeby a očekávání ohledně přesného načasování.

S některými společnostmi lze většinu drobných objednávek vyřídit do tří až čtyř týdnů, ale pokud byste potřebovali větší zakázky, měli byste nejspíše začít celý proces řešit přibližně 12 týdnů před plánovaným experimentem. Pokročilé nebo komplikované projekty mohou mít dodací lhůty ještě delší.

Někdy zákazníci začínají spolupracovat s výrobcem/dodavatelem již šest nebo osm měsíců předem. Dodavatelé mívají obvykle mnoho otázek a odeslání konečné nákupní objednávky předchází velmi mnoho rozhovorů a pravidelných schůzek, aby se zajistilo, že je vše naplánováno správně.

4.Řešení na míru nejsou jen pro velké nebo dobře financované laboratoře

Náklady byly kdysi pro řešení na míru překážkou, ale tato představa již není pravdivá. S narůstajícími možnostmi provádět pilotní a malé experimenty mohou i menší zařízení, jako jsou akademické laboratoře a malé biotechnologické společnosti, využívat výhod médií na zakázku.

Zákzníci si v této době již začínají uvědomovat, že je to cenově dostupná volba. Je možné najít možnosti zohledňující rozpočet pro jakoukoli velikost dávky, kterou potřebujete, bez ohledu na to, zda máte v plánu rozšiřovat experiment či nikoliv. V dnešní době nemusíte kupovat tisíc litrů, abyste vyzkoušeli vlastní složení. Můžete si je pro začátek koupit v objemu 100, 20 nebo dokonce jen 5 litrů.

Při porovnávání dodavatelů pro objednávky menšího rozsahu se ptejte, zda dodavatel poskytuje bezplatné poradenské služby.

5. Ujistěte se, že váš dodavatelský řetězec dokáže ustát různé nepředvídatelné okolnosti

Jakmile výrobci přesunuli své priority, aby se mohli zaměřit na zákazníky vyvíjející léčbu a vakcíny proti COVID-19, mnoho dodavatelských řetězců se potýkalo s negativními dopady pandemie. Pokud uvažujete o řešení na míru od externího poskytovatele, zeptejte se, jak tento poskytovatel reaguje na narušení trhu a jak bude udržovat vaše objednávky na cestě k vám.

Zajistěte si, aby zakázky na míru fungovaly za vás

Zakázky na míru nabízejí pro každého něco – ale při navrhování té své budete muset být velmi pečliví, abyste nepřehlédli klíčové aspekty, které vás z dlouhodobého hlediska mohou stát finance navíc. Dodržte tyto postupy a pak budete na dobré cestě k tomu, abyste si připravili ta pro vás nejlepší hotová řešení na míru.

 

(Převzato ze zahraničního zdroje, redakčně upraveno.)

Incucyte® – Využijte analýzu živých buněk uvnitř vašeho inkubátoru

Incucyte® – Využijte analýzu živých buněk uvnitř vašeho inkubátoru

Seznamte se s platformou Incucyte společnosti Sartorius a zjistěte, ve které variantě by byl nejvhodnější pro Vaši laboratoř!

více informací
Workshop a prezentace přístrojů Sartorius – Praha a Hradec Králové

Workshop a prezentace přístrojů Sartorius – Praha a Hradec Králové

Srdečně Vás zveme na workshop a prezentaci Sartorius Octet N1 v pondělí 7.11.2022 v Hradci Králové a workshop a prezentaci Incucyte a Octet ve středu 9.11.2022 v Praze.

více informací
Představujeme Corning® Lambda™ EliteMax, poloautomatický stolní pipetor

Představujeme Corning® Lambda™ EliteMax, poloautomatický stolní pipetor

Stolní pipetor Corning Lambda EliteMax Benchtop Pipettor je poloautomatický, cenově dostupný a snadno použitelný manipulátor kapalin pro laboratorní stoly, které jsou omezené na prostor, ale vyžadují výkon a schopnost provádět vysokokapacitní screeningy pro velké objemy testů. Více se dočtete v následujícím textu.

více informací